مقالات

10
سرويس صنعت برق‌نیوز: برق لازمه زندگی و صنعت برق فراهم کننده این نعمت ارزشمند امروزی است. اگرچه پيشت‌تر آب را مایه حیات می‌دانستند اما حالا بدون برق حتی آب هم نخواهد بود. تصور زندگی بدون برق حتی برای چند ساعت دشوار و سخت است. برقی که روشنی بخش محیط زندگی ماست و بدون او زندگی ما مختل خواهد بود. برق مهمترین اختراع بشری است و پرکاربردترین آن.

كالایی که در ابتدای ورودش به ایران به سختی مورد پذیرش مردم آن دوره قرار گرفت و به خانه‌ها رفت؛ حالا فقدانش، خیلی سخت‌تر از ورودش شده است. صنعت برق از ابتدای ورودش به ایران قامت خم نکرده و همچنان استوار ایستاده است. کمتر صنایعی را در کشور داریم که مثل صنعت برق توانسته باشند با این همه بی‌مهری و مشکلات طاقت‌فرسا و انواع تحریم و تخریب همچنان به حیات خود ادامه دهد و اجازه ندهد کمبود آن را مردم کشور احساس کنند. صنعت برقی که روزهای سخت جنگ را با سربلندی سپری کرد و بعد از آن هم با قدرت ادامه داده است.

این درحالی است که خیلی از صنایع ما از بین رفتند و نتوانستند خود را در گذار دوران و شرایط بحرانی حفظ کنند اما صنعت برق بومی شد و ماند تا نه‌تنها در ایران بلکه در منطقه و دنیا نیز حرفی برای گفتن داشته‌باشد گرچه هنوز هم با مشکلات فراوانی مواجه است. هنوز هم بهترین دانشجویان فنی مهندسی ما در خارج از کشور برقی ها هستند. رشته‌ای که همچنان رتبه‌های برتر کنکور را به خود جذب می‌کند.
جای خالی روز ملی صنعت برق در تقويم رسمی

از ديرباز به صورت سنتی، 10 ارديبهشت ماه به عنوان روز صنعت برق گرامي داشته مي‌شود. اين روز كه به صورت غیر رسمی از سوی برخی از شرکت‌های زیر مجموعه توانیر همایش‌ها و گردهمایی‌هایی برگزار می‌شود که بیشتر به دلیل نزدیکی به روز کارگر مورد توجه قرار گرفته است و معمولا با هم برگزار می شود. اما با اين حال، جای خالی روز صنعت برق در تقویم رسمی ایران همچنان احساس می‌شود. صنعتی که نحبگان و رتبه‌های برتر کنکور سراسری آن‌را بعنوان شغل آینده خود و فعالیت در این عرصه انتخاب می‌کنند انتظار دارد روزی را بنام خود در تقویم ببیند.

صنعت برقی‌ها و افرادی که در تلاشند تا برق را به بهترین شکل و با بهترین کیفیت به هم وطنانمان برسانند باید این روز را پاس داشته و آنرا بهانه ای کنیم برای ارج نهادن به تلاشی که نتیجه آن آرامش پایدار برای مردمان این مرز و بوم است.

10 ارديبهشت ماه 93 اتفاق مباركی در صنعت برق كشور افتاد و رهبرمعظم انقلاب در ديدار خود از گروه مپنا، دیداری رسمی از صنعت برق داشتند و برای تلاشگران اين عرصه سخنرانی كردند.
انتظار می‌رود مقامات مربوطه، با در نظر گرفتن اين اتفاق مبارک، هر چه زودتر نسبت به ثبت اين روز به عنوان روز ملی صنعت برق اقدام كنند.


انتظار كاركنان صنعت برق از مسئولان و مردم

صنعت برق کشور که با تقدیم شهدای زیادی چه در زمان جنگ تحمیلی و چه در دوران بعد از آن، متاسفانه در مقایسه با دیگر صنایع، از سوی دولت و رسانه‌ها آن چنان که باید و شاید مورد توجه قرار نگرفته است.

ایجاد روزی رسمی بنام برق باعث خواهد شد تا همگان آنرا قدر دانسته و بر اهمیت درست استفاده از آن تاکید شود. برق به دلیل حضور مستمر و دائمش باعث شده تا نبودش کمبود باشد نه بودنش نعمت. این روز کمک خواهد کرد تا ضمن پی بردن به ارزش آن به نحوه بکارگیری آن در زندگی، استفاده از انرژی های پاک در تامین آن، رعایت اصول ایمنی و ... نیز برای دیگران بازگو شود. این روز بهانه ای خواهد بود تا بر حضور مطمئن برق در زندگی ما تاکید شده و آنرا ارج نهیم.

بها دادن به این روز و مهم شمردن آن از سوی دولت و شرکت های خصوصی و شاغلان و کارکنان در صنعت برق موجب می شود تا زمینه رسمی شدن آن بیش از پیش فراهم گردد. متاسفانه میزان جشن ها و همایش هایی که به مناسبت این روز برگزار می شود نسبت به آنچه که منزلت و شانیت این صنعت انتظار انرا دارد ناچیز بوده و عملا دیده نمی شود.

صنعت برق از دولتمردان، مسئولان و فعالان در صنعت برق و نیرو انتظار دارد بر این مهم پای‌فشاری داشته و این روز را بنام این صنعت و به پاس خدمات آنها در صفحه ده اردیبهشت ماه تقویم ایران ثبت نمایند.
شرکت الکترونیک سرو سورنا فروش قطعات الکترونیک و واردات قطعات الکترونیک

نظر ها

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.

ثبت نظر

نام

ایمیل

وب سایت