مقالات

23
آیا هنوز کسی از وبلاگ استفاده می‌کند؟ رسانه‌های توئیتر و فیسبوک و Tumblr تا حدودی جای وبلاگ را گرفته‌اند؛ ولی وبلاگ‌ها هنوز وجود دارند. دقیق‌تر می‌توان گفت، وبلگ‌ها به شکل‌های مختلفی شبیه به وبلاگ درآمده‌اند. بسیاری از وردپرس یا سایر موتورهای بلاگ برای قوی‌سازی سایت خود استفاده می‌کنند.
همه این‌ها اهمیت MarsEdit برای ایجاد و مشاهده و پست مطلب وبلاگ را نشان می‌دهند که در حال حاضر پس از 8 سال به نسخه 4 آن به‌روزرسانی شده است و می‌تواند خرسندی کاربران و کسانی که از ابزارهای پست مطلب به وب راضی نیستند را موجب شود.

7
این برنامه در واقع راهی برای ایجاد ورودی و مطلب و ذخیره پیش‌نویس در حین کار است و فایل‌های رسانه‌ای را هم ضمن مدیریت قاب‌بندی اضافه می‌کند. همه این‌ها در محیطی مشابه محیط متن نگار یا ویرایشگر که آف‌لاین هم کار می‌کند و برای کاربران مک آشنا است، صورت می‌دهد.
8خصوصیات

این برنامه هنوز برای کسانی که از قبل با آن آشنا هستند، یک موتور مفید است. با وارد کردن آدرس یک بلاگ، این برنامه در خیلی موارد اینکه از چه پلتفرمی استفاده می‌شود و اینکه چه مجوزهایی موجود است، بدون نیاز به مراجعه به هیچ جای دیگر در اختیارتان قرار می‌دهد. با وارد کردن یک نام کاربری و رمز ورودی می‌توانید با برنامه کار کنید (برخی وبلاگ‌ها نیاز به رمز خاصی برای یک API دارند که می‌توانید از حساب کاربری خاص همان بلاگ استخراج کنید؛ در این موارد برنامه مورد بحث چیزی راجع به جایی که باید از آن این اطلاعات را بگیرید، به شما نمی‌دهد. کافی است بدانید اگر ورودتان به این برنامه ممکن نشد، به حساب کاربری وبلاگتان و جزئیات آن مراجعه کنید).

نسخه 4 این برنامه از موتورهای بلاگی که خود میزبان (Self-hosted) یا Centrally-hosted هستند هم پشتیبانی می‌کند؛ مثلا سرویس‌های قدیمی Movable Type-Typepad-Blogger یا سرویس‌های جدیدتر مثل Tumblr و Wordpress . از سرویس WordPress پشتیبانی‌های غنی تری هم به عمل می‌آید که پلتفرمی محبوب است. از سایر پلتفرم‌های استاندارد مثل MetaWeblog – AtomPub که در سرویس‌های مدرنی مثل Micro.blog استفاده می‌شوند هم پشتیبانی می‌گردد.

9ما هنگام تست چند بلاک وردپرس با این برنامه متوجه ترفندهای زیادی از این برنامه برای کار با لایه‌های مختلف شناسایی که برخی از آن‌ها استفاده می‌کنند، گردیدیم که گاهی البته با شکست هم مواجه می‌شوند. در یکی از موارد، یک مرحله شناسایی و صحت یابی HTTP وجود دارد (یک منوی پاپ آپ که اجازه دسترسی به وب‌سایت را می‌دهد) که صفحه لاگین قبل از ورود به بلاگ است؛ سپس باید به وردپرس لاگین کنید. برنامه مورد بحث در این بین، مسئولیتی ندارد و باید با ادمین خود آن سرویس صحبت کرد. در یک سایت دیگر که برای ورود چندین مرحله داشت، این برنامه به خوبی از عهده آن برآمد.
این ایراد ممکن است در حساب‌هایی که موارد امنیتی آن‌ها فعال شده باشند هم برای شما پیش بیاید؛ ولی بلاگ‌هایی که خودتان پیکربندی کرده‌اید، احتمالا چنان مواردی پیش نخواهند آمد.

با بالا آمدن برنامه ممکن است پست‌های قبلی را مشاهده کنید؛ در این صورت می‌توانید ابتدا در صورت نیاز اول آن‌ها را ویرایش کنید. همچنین آرشیو کاملی از وبلاگ‌ها و مطالبی که تاکنون پست کرده‌اید؛ مثل کپی‌ها و فایل‌های پشتیبان را هم دانلود کنید. این در کل خوب است؛ ولی ممکن است برخی پست‌ها از قلم بیفتند.
پست‌های جدیدی را هم می‌توانید بسازید و آن‌ها را بصورت محلی و پیش نویس هم ذخیره کنید. خود ما یکبار چند فایل خود میزبان MovableType را به این ترتیب با این برنامه مدیریت کردیم. نسخه 4 این برنامه تمام این تنظیمات را ممکن ساخت.

سرویس‌های بلاگ اغلب از قالب بندی متن به یک یا چند روش پشتیبانی می‌کنند؛ حال چه متن ساده باشد، چه HTML-Markdown-Textile. برای انتخاب قالب به منوی Textfiltern در MarsEdit بروید تا بتوانید چیزی که می‌خواهید نوشته یا ویرایش کنید را بتوانید مرور و ملاحظه کنید.
در قسمت بالا به شکل میله‌ای هم مواردی که اغلب کاربرد دارند را مشاهده خواهید کرد؛ به این شکل با چند کلید می‌توانید تغییر خود را اعمال کنید؛ این‌ها همه برای HTML کار می‌کنند. برنامه از Markdown برای پیش نمایش هم پشتیبانی می‌کند؛ ولی هنگام نوشتن Markdown عناصر Markdown کد رنگ و کنترل‌های قالب گذاری را در ویرایشگر نشان نمی‌دهند. این به نظر کمبودی است که می‌تواند رفع گردد و به گفته نویسنده برنامه این موضوع را مد نظر دارد.

با این برنامه می‌توانید با حرکت ماوس عکسی را از Finder یا هر مرورگر رسانه‌ای دیگر با کلیک کردن به داخل برنامه بیاورید؛ سپس عنوان یا سایز و سایر موارد آن را عوض کنید. این را می‌توانید در جایی از یک بلاک قرار دهید و آن را بارگذاری کنید؛ البته اگر این موتور یا پلتفرم مورد نظر شما از آن پشتیبانی کند. می‌توانید عکس‌های قبلی بلاگ خود را به پست جدیدی منتقل کنید؛ ولی دیگر نمی‌توانید چنین عکسی را از نظر سایز و اندازه تغییر دهید.
قابلیت نمایش و مرور یا preview این برنامه همیشه نقطه قوت آن بوده و در آخرین نسخه این کار خیلی سریع‌تر شده است. با در نظر گرفتن قالب این برنامه آن را شبیه به وب‌سایت شبیه سازی می‌کند. اگر قالب شباهتی به نظرتان نداشته باشد، با زدن کلید Edit آن را ویرایش کنید. با این اپ می‌توانید یک پست جهت تست بسازید و در آن با قرار دادن عناصر مورد نیازتان کد HTML آن را استخراج و سپس آن پست را حذف یا بهینه نمایید.

10اگر چند بلاگ را مدیریت می‌کنید، لازم نیست بین وب‌سایت‌های مختلف سوئیچ کنید و در نتیجه یادگیری و انعطاف خود را قربانی کنید؛ این اپ ابزارهایی در حد یا حتی بهتر از نمونه‌های اکثر پلتفرم‌های وبلاگی دیگر در اختیارتان قرار می‌دهد. ما این برنامه را برای ویرایش بهتر از بقیه می‌دانیم؛ پس ترجیح ما برای نگارش و ویرایش این برنامه است. با این برنامه بصورت آف‌لاین هم می‌توانید کار کنید و نیازی به رفتن به یک واژه پرداز دیگر برای کپی یا پیست ندارید.
یکی از چیزهایی که به این نسخه اضافه شده، این است که با کلیک تنها یک دکمه می‌توانید در مرورگر سافاری مطلبی را به یک پست تبدیل کنید. به این منظور باید ملحقات خاص سافاری را نصب کنید؛ سپس هم از سافاری و هم از این برنامه خارج شوید؛ سپس بعد از تکمیل نصب مجدد وارد آن‌ها شوید.
به این ترتیب با انتخاب یک متن کلید MarsEdit را از تولبار بزنید؛ برنامه یک قالب می‌آورد که می‌توانید در آن حتی عنوان صفحه و آدرس URL متن انتخاب شده را هم تغییر دهید.

این برنامه یک ابزار دیگر ویرایشی به نام typewriter scrolling هم دارد که ما بارها از سایر ویرایشگرها تقاضای آن را داشته‌ایم؛ در این حالت شما تصور کنید که تکه کاغذی دارید که خط جاری یا فعال آن به شکل عمدی در وسط پنجره ویرایشگر است. اگر یک پنجره بلند برای ویرایش می‌خواهید و یک پست طولانی هم دارید، نگاه به چنین پنجره بلندی ممکن است گردنتان را اذیت کند؛ حال با فعال شدن این ابزار که در بالا گفته شد، فقط کافیست در همه حال فقط به نقطه مرکز صفحه نگاه کنید.
جمع بندی

کلمه بلاگر blogger برای ما آزار دهنده نیست؛ ولی از طرفی نگارش آن‌لاین ما هم لزوما دیگر مشمول کلمه بلاگر نخواهد بود. برنامه MarsEdit 4 را می‌توان یک سیستم مدیریت محتوا به شمار آورد. این برنامه واسطه‌های مبنی بر وب را حذف می‌کند و به شما اجازه می‌دهد روی خود پیام و شکل دهی ظاهر آن متمرکز شوید.

مترجم: احمد محمدرضاپو
شرکت الکترونیک سرو سورنا فروش قطعات الکترونیک و واردات قطعات الکترونیک

نظر ها

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.

ثبت نظر

نام

ایمیل

وب سایت