مقالات

04
ﺗﺎرﯾﺨﭽﻪ ﺗﺠﺎرت اﻟﮑﺘﺮوﻧﻴﮏ

تاریخچه تجارت الکترونیک برای اولین بار در اوایل دهه هفتاد میلادی ارائه شدند، در این مدت زمان استفاده از مدلهای شرکتهای تجارت اینترنتی خیلی پر هزینه بود و اکثر کاربران آن‌ها را سازمان‌ها و شرکت‌های بزرگ که از نظر مالی در رده‌های بالایی قرار داشتند مانند بانک‌ها و شرکت‌های صنعتی تشکیل داده بودند، EFT Electronic Fund Transfer یکی از اولین نمونه‌هایی است که از مدلهای تجارت اینترنتی استفاده کرده بود که به دلیل ارتباط مالی که بین موسسات مالی مورد استفاده قرار میگرفت، همچنین کاربرد تجارت اینترنتی در این دوره خیلی سخت بود.

همچنین نیاز به سرمایه گذاریهای خیلی سنگین جهت تهیه بستر مورد نیاز آن‌ها را داشت، زیرا محدوده ی کاربرد‌های آنها شامل شرکتهای بزرگ و موسسات مالی میشد. در مرحله بعدی استاندارد EDI که مخفف جمله Electronic Data Interchange است به وجود آمد که یکی از گونه‌های انتقالات مالی و بانکی با کمک ابزارهای نوین اطلاعاتی بود، با تفاوت اینکه EDI امکان بهره برداری و استفاده در کلیه مبادلاتی که تجاری بود را نیز در بر داشت.

EDI سبب شد تا دامنه کاربرد نوع‌های تجارت اینترنتی از محدوده موسساتی که از نظر مالی بسیار بزرگ بودند، گسترش پیدا کند. در این دوره IOS , ES که مخفف جمله Inter Organization System نیز با آن پیوند خورد و مدل‌های پیشرفته و کاربردی تری را به وجود آورد.

ﻣﺪﻟﻬﺎﯼ ﺗﺠﺎرت اﻟﮑﺘﺮوﻧﻴﮏ در اﯾﻦ طول این زمان درارتباط با فعالیت‌های از جمله معاملات سهام و رزرو ﺑﻠﻴﻂ هﻮاﭘﻴﻤﺎ ﻣﻮرد اﺳﺘﻔﺎدﻩ ﻗﺮار ﮔﺮﻓﺘﻨﺪ، با این حال پیاده سازی گونه‌های تجارت اینترنتی بر اساس EDI نیز بسیار پر هزینه بوده نیاز به سرمایه گذاری کلان جهت آموزش دادن پرسنل و تهیه بستر‌های لازم برای اینکار وجود دارد، زیرا در تاریخچه تجارت الکترونیک در آن دوره فقط شرکت‌ها و سازمان‌های بزرگ بودند که توانایی راه اندازی این گونه مدل‌ها را داشتند.

اگر به تاریخچه تجارت الکترونیک برگردیم متوجه خواهیم شد که با پیشرفت زمان تغییراتی در تاریخچه تجارت الکترونیکی نیز به وجود آمده از جمله این تغییرات کم تر شدن هزینه برای سایر شرکت‌ها بوده است.

همچنین اگر به تاریخچه تجارت الکترونیک در زمان پیدایش این نوع تجارت بنگریم متوجه خواهیم شد که با پیشرفت علم و تکنولوژی کیفیت تجارت الکترونیک در دنیای اینترنت که یک شبکه جهانی است رو به بهبود و پیشرفت بوده همچنین در مقایسه حال نسبت به تاریخچه تجارت الکترونیک که در زمان گذشته بوده است مشخص است که از نظر بازدید کاربران با وضع بهبود و افزایش کاربران رو به رو بوده ایم، زیرا هر چه از لحاظ علمی‌سطح جامعه پیشرفت کند طبیعتا افراد بسیار زیادی از چگونگی تجارت الکترونیک مطلع خواهند شد و هر چه به قبل تر که تاریخچه تجارت الکترونیک باشد، بازگردیم متوجه کم بودن تعداد بازدید کاربران خواهیم شد.

نظر ها

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.

ثبت نظر

نام

ایمیل

وب سایت