مقالات

25
از سیم نسوز در جا‌های استفاده میشود که احتمال این می‌رود مدار در معرض گرمای بسیار زیاد و یا حریق قرار گیرد، در نتیجه طوری طراحی شده اند که در برابر خطر‌های ناشی از آتش و گرما مقاوم باشند.

سیم‌های نسوز معمولا دارای دو روکش هستند و از یک روکش سیلیکون و یک روکش ابریشمی تشکیل شده اند و سیم‌هایی که دارای یک روکش هستند اکثرا روکش سیلیکون دارند و غالبا همه کشور‌های صنعتی در سیم کشی‌های ساختمان از کابل‌های سیلیکونی نسوز استفاده می‌کنند.

 

سیم سیلیکونی چیست؟ چه ارتباطی بین سیلیکونی و نسوز بودن سیم وجود دارد؟ این سیم در چه جا‌هایی کاربرد داشته و مورد استفاده قرار می‌گیرد؟

هنگامی که از سیم سیلیکونی صحبت می‌شود، غالبا منظور سیم‌های برقی هستند که جنس عایق به کار رفته در آن‌ها سیلیکون رابر است.

از مهم‌ترین ویژگی‌های عایق و روکش سیلیکون، استحکام نسبی بالای آن در برابر دما‌های بالاست. از این گفته معلوم می‌شود که چرا این سیم‌ها را با اسم سیم نسوز نیز می‌شناسند.

هر جایی که سیم برق در معرض حرارت و دما‌های بالا قرار بگیرد یا خواسته باشیم از سیم در زمان بروز شرایط غیر عادی مانند آتش سوزی محافظت نماییم، استفاده از سیم سیلیکونی یک پیشنهاد مناسب خواهد بود. جالب است بدانید عایق سیلیکون علاوه بر پایداری حرارتی از قابلیت‌های دیگری مانند مقاومت در برابر مواد سوختی، روغن و اسید برخوردار است و ماده‌ای بدون هالوژن و کم دود به شمار می‌رود

از جمله موارد دیگر استفاده از سیم نسوز می‌توان به کوره ها، هیتر‌های الکتریکی، اجاق‌ها و تنور‌های برقی، تجهیزات گرم کننده هوا، دکل‌های نفتی، صنایع کشتی سازی، صنایع پتروشیمی و پالایشگاهی، واگن‌های راه آهن و سیستم‌های روشنایی اشاره کرد.

سیم نسوز سیلیکونی نسبت به سیم و کابل‌های برق (پی وی سی PVC) در برابر حرارت مستقیم و غیر مستقیم یا حرارت ناشی از شدت جریان الکتریسیته تحمل بیشتری دارند، اما در عوض برای بهره بردن از آن‌ها باید هزینه بیشتری پرداخت.

 

 

نظر ها

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.

ثبت نظر

نام

ایمیل

وب سایت